Menü

Kombine Kanal Açma Aracı Nedir?

Kombine kanal açma aracı, kanalizasyon sistemlerinde sık sık tıkanıklık meydana getiren başta kum olmak üzere çakıl, toprak, yabancı cisimler ve fosseptik atıklarını ortadan kaldırılarak tıkanıklığın giderilmesini sağlamaktadır. Kanal açma ve temizleme aracı çalışma prensibi olarak oldukça güçlü bir basınca sahiptir ve bahsi geçen yabancı cisimleri kısa süre içerisinde parçalara ayırarak tıkanıklığı giderir. Bu işlemi yaparken; yüksek basınçlı suyun parçalama özelliğinden faydalanılır. Parçalama yöntemiyle temizlik yapıldıktan sonra, emiş fonksiyonuyla parçalar tıkanıklığın yaşadığı alandan çıkarılır. Bu sayede kısa süre içerisinde problem giderilmiş olur.

Kombine kanal açma aracı, yukarıda belirttiğimiz özellikleri sağlayan; yüzeysel olarak bakıldığında tıkanmış kanalları açmak için üretilmiş araçlardır. Günümüzde başta illerin Su ve Kanalizasyon İdareleri, belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu araçlara ihtiyaç duymaktadır.

Kuka ile sık sık karıştırılan ve çoğu kişi tarafından Kuka olarak bilinen kombine kanal açma ve temizleme aracı aslında kuka değildir. Kuka farklı bir üründür. Kombine kanal açma aracı, yukarıda verdiğimiz fonksiyonları karşılayabilmesi için özel olarak donatılmıştır. Yapılan eklemeler ve düzenlemelerle birlikte amaçlanan şey ise; en kısa sürede tıkanıklığın ortadan kaldırılmasıdır.

Geçmiş dönemlerde geleneksel yöntemler sebebiyle haftalarca sürebilen kanal açma uygulamaları; günümüzde kombine kanal açma ve temizleme aracı sayesinde çoğu zaman 30 dakika – 1 saat arasında tamamlanmaktadır.

Kombine kanal açma aracının üzerine su tankı montajlanır. Bu konuda Teknik Tanker olarak; uzun yıllardan beri hizmet verdiğimiz su tankeri sektöründe siz değerli müşterilerimiz için gerekli tüm çalışmaları en kaliteli ve işlevsel bir şekilde yerine getirmekteyiz. Eğer kombine kanal açma aracı ya da sık sık karıştırılan diğer bir araç olan kuka aracı ihtiyacınız varsa; bununla ilgili tüm detayları +90 (212) 652 70 70 numaralı iletişim hattımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Kombine Kanal Açma Aracı İmalatı Nasıl Yapılır?

 

Kombine kanal açma ve temizleme aracı imalatı yapılırken; araç üzerine su tankı montajı gerçekleştirilir. Söz konusu su tankının kapasitesi; eklenecek olan araca göre değişim gösterir. Bunun için belirli standartlar belirlendiği için önemli olan konu; dingil ve azami yük ağırlığıdır. Tank hacimleri ortalama olarak 1000 litreden başlayarak 30.000 litreye kadar çıkabilir.

KUKA imalatı sürecinde; tüm basınç dengeleri değerlendirilir ve bu basınç dengelerini taşıyacak malzemeler kullanılır. Bu sayede herhangi bir şekilde sızma, patlama, fonksiyon kaybı meydana gelmez. Uzun yıllar kullanım ömrü bulunan tüm araçlarımızda; 5 yıl garanti sunmamızın temel sebebi de budur.

Pompa debi ayarlaması genel olarak 100 bar ila 250 bar arasında ayarlanır. Bu yine kullanım kapasitesine göre değişim göstermektedir. Söz konusu araçların basınç regülatörlerinin tamamı mekanik sistem ile kontrol altında tutulur.

Araca yerleştirilen hortum makarasının boyutları ise müşteri talebine göre sınırsız uzatılabilir. Fakat bu noktada standartlar 80 metreden başlayarak 120 metreye kadar uzanmaktadır. Özellikle derin alanlarda yapılacak çalışmalarda 200 metreye kadar hortum eklemesi yapılması talep edilmektedir.

Hortum makaralarının rahat hareket edebilmesi ve deforme olmaması açısından hidrolik bir yapı hazırlanır. Bu sayede kullanımı normal kullanımdan çok daha kolay olacaktır. Makaralar 20–60 metre aralığındadır.

KUKA imalatı yapılırken, her detay göz önünde bulundurulmalı ve bu işlemlerde oldukça hassas olunmalıdır. Bu noktada logar kapaklarının kaldırılması da önemlidir. Her araca söz konusu logar kapaklarını kaldırabilmesi adına vinç yerleştirilir ve bu vinç 400 kilograma kadar ağırlık kaldırabilmektedir.

Tüm bu genel özellikler yerleştirildikten sonra artık araç kullanıma hazır demektir. Bu özelliklerin tamamı genel özelliklerdir. Yani standartlardır. Müşteri talebine, ihtiyaca, kullanılacak alanın derinliğine ve neresi olduğuna bağlı olarak değişim gösterebilir.

 

KUKA Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Kombine kanal açma ve temizleme aracı birçok alanda kullanılabilir. Temel kullanım alanı kanalizasyon temizliğidir. Fakat kanalizasyon temizliğinin yanı sıra; aşağıda yer alan alanlarda da kullanımı uygundur.

 • Kanal ve boru hatlarının hidrodinamik temizliği,
 • Yağmur suyu için oluşturulan kanalların hidrodinamik temizliği,
 • Yüksek basınçlı su ile yüzey temizliği,
 • Yüksek basınçlı su ile endüstriyel temizlik,
 • Foseptik kuyularında temizlik ve tahliye,
 • Atık yağ havuzlarında temizlik ve tahliye,
 • Pis su havuzlarında, dinlendirme havuzlarında temizlik ve tahliye.

Kombine kanal açma aracı kullanım alanları yukarıda yer almaktadır. ST37 malzemeden özenle imal edilen bu araç, tek bölmeli silindirik tank yapısıyla daha fazla su taşıma kapasitesine sahip olup; bunun yanı sıra aktarım ve tahliye işlemlerinde zamandan tasarruf edilmesi sağlanmaktadır.

İçerisinde yer alan 3 pistonlu yüksek basınç pompası ile birlikte hem yüzey temizliği, hem de endüstriyel temizlik alanlarında 1. sınıf hizmet verebilecek kadar fonksiyoneldir. Kullanım alanlarının bu denli yaygın olmasının sebebi, tek bir alana değil birçok alana yönelik olarak imal edilmesidir. Aslında yüzeysel olarak bakıldığında; kanal ve boru temizliği için tercih edilen bu araç, bu temizliğin çok daha ötesinde kullanım alanına sahiptir.

Kombine kanal açma aracı için bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Bu sınırlamalar; araç seçimi için getirilmiştir. Şartnamelerle sağlandığı için herhangi bir şekilde bunun haricinde uygulama yapılamaz. Araçlar için sınırlandırmalar ise aşağıda yer aldığı gibidir:

 • 1.000 litre – 9.000 litre hacimli kombine kanal açma aracının azami yüklü ağırlığı 18 ton olan kamyonlardan seçilmesi gerekir.
 • 9.000 litre – 16.000 litre hacimli kombine kanal açma aracının ise 8 ton daha fazla azami yüklü ağırlığı bulunması gerekir. Yani azami yüklüğü ağırlığı 26 ton ve üzeri olan kamyonlar tercih edilmelidir.

 

KUKA Aracı Özellikleri Nelerdir?

 

Kombine kanal açma aracı iki farklı malzemeden imal edilebilir. Bu malzemeler, kişi tarafından seçilmektedir. ST37 ya da ST52’dir. İki malzemenin birbirine olan farkı yakın olduğu için; detayları firmamızla yukarıda verdiğimiz iletişim numarasından görüşebilirsiniz.

Hem atık, hem de temiz su bölümlerinin yer aldığı kombine kanal açma aracı, bir yandan atık suyu vakumlama yöntemiyle çekerken, diğer yandan temiz suyu basınçlı bir şekilde vererek; tıkanıklığa sebebiyet veren nesneleri parçalamaktadır.

4 çıkışlı ara şanzımanı sayesinde verimlilik noktasında son derece kuvvetli olan kombine kanal açma aracının vakum kapasitesi %90 seviyesindedir. Bu sayede; herhangi bir ek sefer yapmadan tek seferde ve kısa süre içerisinde kanal açma işlemi uygulanabilmektedir.

 • Arka kapağı hidrolik tahriklidir.
 • Direkt olarak otomatik ve kolay bir şekilde açılır.
 • Hidrolik yalnızca arka kapak için değil; aynı zamanda tankı kaldırmak için liftte, hortumun açılıp, sarılabilmesi için makarada ve emiş bomu yönlendirme sisteminde bulunmaktadır.

Kombine kanal açma aracı özellikleri standart olarak bu şekildedir. Hem kapasitesinde, hem oranlarda değişiklikler uygulanabilir. Hidrolik sistemler yerine birçok alternatif tercihi de bulunan kombine kanal açma aracı için en çok istenen ve tercih edilen özellikler bunlar olduğu için sıraladık.

Eğer farklı özelliklere sahip bir araç ihtiyacınız bulunuyorsa; sektörde çok uzun zamandır boy gösteren ve bugüne kadar %100 müşteri memnuniyetiyle çalışan firmamız Teknik Tanker ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Arazöz, tanker ve vidanjör arama.